Malwina Angerman-Kowalska, Dominik Juszczyk

"Czas na twoje mocne strony" - pracuj z talentami

#kursoksiążka „Czas na twoje mocne strony” – wstęp

Dominik: Na jednym ze szkoleń, jeszcze w czasie mojej pracy na etacie, uczestniczyłem w warsztatach dla liderów. Prowadząca je trenerka poprosiła, abyśmy zrobili badanie psychometryczne, które miało pomóc nam określić, jak podchodzimy do naszej pracy i roli lidera. Pamiętam swoje zdziwienie i początkowy sceptycyzm – czy proste badanie, nawet takie składające się z 200 pytań, może opisać sposób, w jaki działam? Pamiętam też ekscytację, jaka towarzyszyła mi, gdy czytałem wyniki. Z częścią się zgadzałem, niektóre określenia okazały się zaś dla mnie zaskakujące.

W czasie tego szkolenia wykonałem jeszcze jedno ćwiczenie – chodziło w nim o to, by wysłać do bliskich osób i współpracowników prośby o opisanie trzech sytuacji, w których byłem najlepszą wersją siebie. Napisałem około 15 takich wiadomości i w momencie, w którym otrzymałem odpowiedzi, tak naprawdę zaczęła się moja przygoda z talentami. Jednym z jej skutków jest napisanie tej książki razem z Malwiną. Co takiego było w tych informacjach zwrotnych, że popchnęło mnie na drogę najpierw zgłębiania własnych talentów, a potem pomagania w tym innym?

Sytuacje przywołane przez znajomych nieznających wyników z badania praktycznie jeden do jednego opisywały moje talenty! Kiedy czytałem, w jakich momentach i w jaki sposób byłem najlepszą wersją siebie, okazywało się, że niektóre zdania pokrywają się z opisami talentów! Ludzie, którzy mnie znali, zauważali to, czego ja nie umiałem określić.

A kiedy nazwałem to, jak działam, myślę i odczuwam, nagle otrzymałem dostęp do niesamowitego narzędzia rozwojowego, które jednocześnie wprost wpływało na skuteczność mojego działania.

Pomyśl, co zwykle robisz, gdy widzisz coś po raz pierwszy. Pewnie sprawdzasz, jak to się nazywa. My, ludzie, robimy to od dawna – niemal od czasów, gdy zaczęliśmy używać mowy. Kiedy coś nazwiemy, staje się nam to bliższe, łatwiej jest nam z tego korzystać i to kształtować. Nie inaczej jest z naszymi sposobami działania, myślenia i odczuwania, które nazywamy talentami. Nazwane predyspozycje możemy lepiej poznać i omówić z innymi. Możemy też sprawdzić, jak je rozwijać.

Kiedy poznałem swoje talenty, dzięki pracy z dotyczącymi ich materiałami zrozumiałem i nazwałem to, dlaczego w pewnych okolicznościach działam w taki sposób, a w innych inaczej. Określiłem, które z tych zachowań są dla mnie pożyteczne, a które warto rozwinąć. Zacząłem pracować z talentami i po kilku latach mogę powiedzieć, że są teraz moimi supermocami. A zaczęło się od ich poznania.

Jakiś czas później, już w ramach pracy z talentami klientów indywidualnych i w zespołach, spotkałem Malwinę. Zaprosiłem ją do mojego podcastu, w którym opisała swoje sukcesy w pracy nad talentami i pozytywne skutki tych działań. Pokazała też, jak z talentami pracuje. Skala pytań, które pojawiły się po publikacji, zaskoczyła zarówno ją, jak i mnie. I tak od słowa do słowa z inicjatywy Malwiny zaczęliśmy pracować nad książką, którą właśnie oddajemy w Twoje ręce. Wierzymy, że i Tobie praca z talentami przyniesie wiele dobrego.

CliftonStrengths® (czasami nazywany testem Gallupa®) to świetne narzędzie, które zwiększa świadomość siebie i skuteczność działania. Chcieliśmy pokazać, jak wpisuje się w obszar tego, co dla Ciebie jest ważne – dlatego połączyliśmy talenty z definiowaniem wizji życia oraz wartościami. Dzięki temu będziesz mogła wyznaczyć kierunek, w którym zmierzasz (Twoje „dlaczego?”), i równocześnie pracować nad swoim sposobem działania, który w dużym stopniu determinują Twoje talenty (Twoje „jak?”). A to, do czego to wykorzystasz (Twoje „co?”), zależy już od Ciebie!

Jak pracować z tą książką? Wybór należy do Ciebie. W zależności od tego, jaki jest stan Twojej wiedzy i jakie masz doświadczenia, możesz pracować z nią od początku do końca. Zarówno mnie, jak i Malwinie, pomimo że działamy z talentami od dawna, przejście tego procesu w trakcie pisania wiele dało. Możesz też wybrać poszczególne rozdziały i ćwiczenia, które w tej chwili wydają Ci się najbardziej potrzebne.

Książka obfituje w przykłady – Malwiny i moje. Oboje doświadczyliśmy siły pomocy od innych osób w czasie naszej pracy z talentami, dlatego staraliśmy się jak najczęściej pokazywać, jak mogą wyglądać takie ćwiczenia. Mamy nadzieję, że to będzie pomocne w trakcie pracy z książką. Pracy, bo właśnie do tego Cię zapraszamy; wykonuj ćwiczenia w tej kursoksiążce, a jeśli stwierdzisz, że chciałabyś mieć więcej miejsca na notatki, wykorzystaj zeszyt lub notatnik. Znasz już swoje talenty, pora z nich skorzystać!Malwina: Tej książki miało nie być! Nie dlatego, że miało nam się nie udać. Powód jest bardziej prozaiczny. To nie był pomysł na książkę.

Wszystko zaczęło się od zeszytu w grube linie w twardej beżowej okładce. Zwykłam nazywać go „zeszytem talentowym”. Odkąd zaczęłam bardziej świadomie obserwować swoje talenty, służył mi do robienia notatek. Planów na stworzenie takiego zeszytu też miało nie być. Nigdy nie myślałam o tym moim notatniku jak o przedmiocie, który może kogokolwiek (poza mną) zainteresować.

Współpracy z Dominikiem nad tą publikacją też nie planowałam. To była decyzja podjęta pod wpływem impulsu. Pewnego słonecznego sierpniowego poranka wybrałam się na spotkanie z Dominikiem. Mieliśmy nagrać odcinek jego podcastu. Już to było dla mnie niesamowitym przeżyciem. Bo właśnie pod wpływem tej audycji rozpoczęłam przygodę z pracą nad swoimi mocnymi stronami. Pomysł na główny temat był z góry ustalony: „W jaki sposób wykorzystuję swoje talenty w pracy archiwistki”. Ten odcinek jednak nigdy się nie ukazał. Dlaczego?

Nasza rozmowa potoczyła się w zupełnie innym kierunku. Nie rozmawialiśmy o tym, jak używam talentów na co dzień, ale o tym, w jaki sposób nad nimi pracowałam i pracuję. Wspomniałam o „zeszycie talentowym”, który prowadzę, i… zadziała się magia.

Po opublikowaniu podcastu mój Instagram zapłonął od udostępnień słuchaczek, które podchwyciły pomysł prowadzenia talentowego notatnika! Minęło kilka dni, a zainteresowanie nie słabło. I wtedy wpadła mi do głowy ta myśl; szalony pomysł! A gdyby tak wydać taki zeszyt talentowy, który pomógłby innym pracować nad ich mocnymi stronami?Byłam już częścią zespołu Pani Swojego Czasu, który pracuje, opierając się na mocnych stronach jego członków. Podrzuciłam temat właścicielce wydawnictwa, Oli. Otrzymałam krótką odpowiedź: „Działaj!”. Jeszcze tego samego wieczoru zasypałam wiadomościami naszą redaktor prowadzącą, Anię.

Skontaktowałam się również z Dominikiem. Czym bowiem byłby taki pusty zeszyt bez instrukcji stworzonej przez człowieka, którego drugie imię to „Talent”? Jeśli trzymasz w ręku tę książkę, to wiesz już, jaka była jego odpowiedź.

To miał być zwykły zeszyt. Krótkie instrukcje, miejsce na notatki. Zrodziła się z tego publikacja, z której pomocą nie tylko poznasz swoje talenty, ale dowiesz się, w jaki sposób nad nimi pracować, by stały się Twoimi mocnymi stronami.

Na tym nie koniec. Jeśli znasz swoje talenty, to dzięki tej kursoksiążce określisz życiowe wartości, aspiracje oraz wizję i jej konteksty. Nie martw się, nie zostawimy Cię z tym samej. Każde ćwiczenie, które tutaj znajdziesz, my także wykonaliśmy. Dzielimy się z Tobą wynikami, byś mogła na konkretnych przykładach zobaczyć, jak pracować nad swoimi talentami.

Chciałabym jeszcze dodać, że mimo iż ten materiał opracowałam już wcześniej, to niektóre zadania i tak wymagały ode mnie czasu i głębszych przemyśleń. Może Ci się wydawać, że polecenia są wymagające, a niektóre z nich wręcz niemożliwe do realizacji. Nie czuj presji, to nie wyścigi. Jeśli potrzebujesz więcej czasu na rozwiązanie, daj go sobie. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wykonać któreś z zadań, wróć do niego, gdy poczujesz, że to jest ten moment.

Samo odkrycie talentów to dopiero początek drogi! Włóż wygodne buty i ruszaj przed siebie…


Dlaczego właściwie warto pracować z talentami?

Dominik: Ciekawe, jakie masz skojarzenia z talentami, mocnymi stronami i słabościami. Moje, zanim poznałem podejście z psychologii pozytywnej i CliftonStrengths®, było jednoznaczne. Wspomnienia ze szkoły w tym kontekście sprawiają, że gorzko się uśmiecham. Z niektórymi przedmiotami świetnie sobie radziłem. Wtedy mówiono mi: „Jesteś w tym dobry, super, a teraz skup się na poprawieniu tego, z czym Ci nie idzie”. W jakim celu? By zdobyć czerwony pasek na koniec roku. Na początku mojej pracy zawodowej było podobnie. „Jesteś dobrym programistą, to teraz idź na szkolenie z tego, co wychodzi Ci gorzej”. Skupiano się na wyrównywaniu słabości, a nie na rozwijaniu silnych stron. A nauka mówi jasno!

Twój największy potencjał do rozwoju jest tam, gdzie Twoje talenty!

Istnieje wiele ciekawych badań pokazujących, jak duża jest różnica w efektach inwestycji w talent i w słabość. W latach 50. poprzedniego wieku przeprowadzono badania na dwóch grupach, które różniły się szybkością czytania. Jedna potrafiła czytać ze średnią prędkością 350 słów na minutę, druga średnio 90 słów na minutę. Członkowie obu grup zostali poproszeni o zrobienie tego samego kursu szybkiego czytania. Grupa, która czytała wolniej, poprawiła się i po kursie czytała średnio z szybkością 150 słów na minutę, co dało wzrost o 66%. Całkiem duży, prawda? Ale perspektywa się zmienia, gdy zobaczymy, jakie były efekty kursu u osób szybciej czytających. Tam średnia wzrosła do 2900 słów na minutę! To 828% wzrostu! Jasne, możemy inwestować nasz czas i energię w słabości i zobaczymy pewien progres. Ale ta sama energia zainwestowana w obszar naszego talentu da nam skokowy wzrost! Nie wiem jak Ty, ale ja wybieram inwestycję w talent.

Możemy na ten obszar spojrzeć jeszcze inaczej – zobaczyć, co dla nas jest groźniejsze: słabość czy talent, który jest niedojrzały. Znasz już definicję talentu i wiesz, że to powtarzalny sposób działania, myślenia i reagowania. Jeżeli ten powtarzalny sposób działania Ci pomaga, jest świadomie wykorzystywany, obudowany wiedzą i umiejętnościami, to nazywamy taki talent dojrzałym. Z kolei talent, który w powtarzalny sposób utrudnia nam działanie, częściej przeszkadza, niż pomaga, nadal jest talentem, ale niedojrzałym.

Łatwiej będzie to przedstawić na przykładach. Moim 33 talentem jest Rywalizacja®. Osoby z tym talentem lubią rywalizować, motywuje ich to, że one lub ich zespół mogą być pierwsi. Nie lubią przegrywać. Jeżeli widzą, że nie mają szansy zdobyć głównej nagrody, to często w ogóle rezygnują z rywalizacji. Dla mnie jest to talent mniejszościowy. Rzadko rywalizuję, nie patrzę na świat w kontekście wygranej i porażki. Nie boli mnie to, że nie jestem w czymś najlepszy. W tym sensie talent, którego nie mam, nie wpływa na mnie w żaden szczególny sposób. Jeżeli jednak dotyczy to talentu, który u mnie jest niedojrzały, to sytuacja się zmienia. Weźmy na przykład Odpowiedzialność® – mam go na 6 miejscu. Kilka lat temu, gdy był u mnie niedojrzały, bardzo łatwo brałem na siebie kolejne zobowiązania. Szybko mówiłem „tak” nowym możliwościom, projektom, współpracom – z jednej strony cieszyłem się, że się pojawiają, z drugiej czułem się dobrze, wiedząc, że ktoś mi ufa i chce mi powierzyć odpowiedzialność za jakiś obszar. Oczywiście jeżeli bierze się na siebie więcej, niż jest się w stanie dostarczyć w dobry sposób, prowadzi to do wypalenia, zmęczenia, a czasami nawet do chorób. Tak właśnie było u mnie! W dużej mierze dlatego, że korzystałem z niedojrzałego talentu, który spowodował u mnie więcej szkód niż wspomniana Rywalizacja® z końca listy.

Dlatego tak istotne jest, aby pracować z talentami. Jeśli zainwestujemy w nie energię, mamy szansę na największy z niej zwrot, skokowy postęp wydajności działania. Jednocześnie ograniczamy negatywne skutki niedojrzałych talentów, które są często bolesne i utrudniają działanie.

MALWINA ANGERMAN-KOWALSKA

Tańcząca z papierami archiwistka, która kocha to, czego większość ludzi nienawidzi: ogarniać papiery. Prywatnie jest zafascynowana talentami Gallupa® i pracą z nimi, dzięki czemu odkrywa, że jej dotychczasowe “wady” to tak naprawdę najmocniejsze strony, które można efektywnie wykorzystywać na co dzień.

DOMINIK JUSZCZYK

Pasjonat i specjalista od produktywności z wykorzystaniem talentów oraz sprawdzonych przez niego technik i narzędzi do efektywnego działania. Od 2015 roku certyfikowany trener Gallupa®, a od 2018 roku certyfikowany facylitator. Nieustannie szuka sposobów na mądre i intencjonalne działanie i świadomie buduje nawyki. Uwielbia rozmawiać.
Created with